🔴 وظایف مهندسان ناظر در خصوص مشاهده عدم رعایت ایمنی در کارگاه های ساختمان

1️⃣ تذکرات کتبی به مالک و مجری ساختمان
2️⃣ اعلام تخلف در خصوص عدم رعایت مبحث 12 مقررات ملی ساختمان به مرجع صدور پروانه ساختمان (شهرداری)
3️⃣ گزارش وضعیت ناایمن کارگاه به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان
4️⃣ گزارش به اداره کار منطقه

🔺براساس ماده 7 آیین نامه حفاظتی کارگاه های ساختمانی ◀️ هرگاه مهندسان ناظر در ارتباط با نحوه اجرای عملیات ساختمانی ایراداتی مشاهده نمایند که احتمال خطر وقوع حادثه را در بر داشته باشد، باید فورا مراتب را همراه با راهنمایی‌‌‌‌‌ها و دستورالعمل‌های لازم، کتبا به کارفرما یا کارفرمایان مربوطه اطلاع داده و رونوشت آنرا به واحد کار و امور اجتماعی محل و مرجع صدور پروانه ساختمان تسلیم نمایند. کارفرما موظف است فورا کار را در تمام یا قسمتی از کارگاه که مورد ایراد و اعلام خطر واقع شده متوقف و کارگران را از محل خطر دور و اقدامات مقتضی در مورد رفع خطر به عمل آورد.

🔺براساس بند 13-7 مبحث 2 مقررات ملی ساختمان ◀️ ناظر ساختمان موظف است چنانچه در حین اجرای ساختمان با تخلفی برخورد نماید مراتب را به سازمان استان و مرجع صدور پروانه ساختمان اعلام نماید.

🔺بر اساس بند 12-1-5-8 مبحث 12 مقررات ملی ساختمان ◀️ مهندس ناظر موظف به نظارت بر اجرای مقررات ایمنی و حفاظت کار در عملیات ساختمانی می‌‌‌‌‌باشد. هرگاه مهندس ناظر در ارتباط با عملیات ساختمانی، مواردی را خلاف مقررات مشاهده نماید، باید ضمن تذکر کتبی به سازنده، مراتب را به مرجع رسمی ساختمان اعلام نماید.

👈 (منبع: کتاب HSE در کارگاه های ساختمانی)

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 12 =