صورتجلسه شماره368                           تاریخ: 16/10/94    

حاضرین در جلسه: گروه تخصصی معماری: آقایان سیدسعیدصادق‌زاده و ابوالفضل حسینی و خانم فاطمه کریمی

گروه معماری: آقای رمضانعلی عبدالهی و خانم راضیه سنگکی

غائبین: ­­­ گروه تخصصی معماری: آقایان محمد هادیان و علی عبدالهی و سایر اعضای گروه معماری  

موضوع جلسه:  جلسه کمیته تخصصی معماری در ادامه روند سلسله بررسیها و آیتم‌های معماری ایرانی-اسلامی

جلسه رأس ساعت 18:30 با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد.

در ابتدای جلسه مباحث مطرح شده در جلسات گذشته یادآوری و مورد نقد و بررسی قرار گرفت. سپس آقای مهندس عبدالهی در مورد وجود رسم‌الخطهای بنایی درکتیبه‌ها و ابنیه‌های سنتی و اصول و ضوابط هندسی و ریاضی حاکم بر آن نکاتی را مطرح نموده و با تنسیق بحث به سمت وجود اعداد مقدس در ترکیب، فرم و هارمونی موجود در معماری گذشته به بررسی و تبیین معماری از این زاویه پرداختند.

در ادامه آقای مهندس صادق‌زاده نیز با توجه به انقلاب صنعتی در غرب و شروع آن در انگلیس در اواخر قرن 17 و ابتدای قرن 18 میلادی و در ادامه وجود بحران انرژی در قرن 20 و در دهه 70 میلادی بوجود آمدن سبک و سیاق معماری سبز، اکوتک و معماری پایداری و به تبع آن در مقیاس وسیعتر توسعه پایدار بسیاری از اصول بکار گرفته در آن، برداشت بروز شده از معماری گذشته کهن سرزمین و فلات ایران داشته و برای این ادعا استفاده از  سقفهای کاذب و یا سیستمهای سازه‌ای با لایه‌های مختلف سقف و کف، الهام از سقفهای دو پوسته و سه پوسته معماری ایران، از گرمایش و سرمایش ساختمانها بدون استفاده از سوخت فسیلی برگرفته از شوادانهای معماری جنوب غرب بخصوص خانه‌های شوشتر استفاده از عایقهای مختلف در بدنه، کف و سقف برگرفته از پنام‌های بکار گرفته شده در دیوارها و سقفهای آثار کهن این سرزمین قبل و بعد از اسلام مصادیقی را عنوان نمودند.

همچنین آقای مهندس عبدالهی با اشاره به فضای گربه‌رو، وجود کفهای کاذب یا دو لایه در معماری جدید را در ادامه این روند برشمرده و یا خواستگاه بتن مسلح را براساس تحقیقات باستان‌شناسان و معماران ایتالیایی در پایه‌ها و ستونهای سنگی تخت جمشید برشمردند.

آقای مهندس حسینی نیز با اشاره به وجود منابع مکتوب مختلف در مورد گذشته معماری ایران عنوان نمودند که این نیاز احساس می‌شود که با مطالعات میدانی و قوی‌تر نمودن مبانی نظری روند نزولی معماری ایرانی-اسلامی طی شده از زمان قاجار به بعد متوقف و روند انفعال حاکم بر جامعه معماری با دریافت درست اصول مبانی معماری غرب حالت فعال و تأثیرگذاری به خود گرفته و از حالت تقلید و شبه تقلید خارج گردد.

خانمها مهندسین سنگکی و کریمی نیز در مورد روند طی شده در جلسات و نحوه ادامه کارکرد کارگروه نکاتی را مطرح نموده و خانم مهندس سنگکی با برشمردن عوامل مختلف دخیل در نزول و افول معماری و قیاس با حرفه‌ها و مسائل گوناگون اهمیت کار معماران وشهرسازان را بدین شکل مطرح نمودند که اشتباه در استراتژی و برنامه‌ریزی معماری و شهرسازی اگرچه در کوتاه مدت شاید اثرات زیادی نداشته باشد اما در دراز مدت تأثیرات ویرانگری بر شکل و نمای شهرها و به تبع آن منازل می‌گذارد که وضعیت موجود حاکم بر ساخت و سازهای شهری در ایران نتیجه این نوع نگاه منفعلانه و گاه سودجویانه است. در پایان با توجه به مشخص شدن سرفصلهای عمده و اصلی برای ادامه روند تحقیق و بررسی مقرر شد موارد ذیل انجام گیرد.

    مسئول پیگیری

مصوبات

 

مهندس عبدالهی

1-   آقای مهندس عبدالهی با توجه به مشخص شدن سرفصلها برنامه‌ریزی لازم برای زمان‌بندی جلسه آتی را داشته و در قالب Power Point جهت ارائه به همکاران گروه مطالب را آماده نمایند.

 

مهندس کریمی

2-   خانم مهندس کریمی پس از مشخص شدن زمان جلسه بعدی هماهنگیهای لازم جهت حضور تمامی اعضای کمیته تخصصی و حداکثری گروه معماری را انجام دهند.

جلسه در ساعت 19:30 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) به پایان رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 12 =