صورتجلسه شماره355                 تاریخ: 5/08/94    

حاضرین در جلسه: آقای مهندس بخشی‌طوسی شهردار محترم، آقای سنگکی مسئول واحد بازرسی و اجرائیات، آقای مهندس مریدا دبیر کمیسیون ماده100، آقای مهندس آذرنیا مسئول امور ساختمانی، آقای مرتاضی از واحد بازرسی و اجرائیات، آقایان جواد نوری‌زاده، سیدسعید صادق‌زاده، اسدا… قادری و عباس لعل هیئت رئیسه نظام مهندسی

غائبین: آقای عباس عباسی هیئت رئیسه نظام مهندسی

موضوع جلسه:  همکاریهای فنی، اداری فیمابین نظام مهندسی و شهرداری محترم

جلسه رأس ساعت 18:00 با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد.

در ابتدای جلسه آقای مهندس نوری زاده ریاست محترم نمایندگی ضمن عرض خیرمقدم و تشکر ویژه از شهردار محترم بابت حضور در نمایندگی، مسائل مربوط به نظارت در ساخت و ساز شهر و موارد تخلف را مطرح نمودند که با توجه به زلزله‌خیز بودن منطقه اثرات مخرب برای شهر در پی خواهد داشت.

از جمله موارد مطرح شده توسط ایشان وجود ساخت و سازهای غیر مجاز در خارج از محدوده و داخل شهر، تعمیرات و تغییرات داخلی ساختمانها، تعامل بالا و همه‌جانبه فیمابین نظام مهندسی و شهرداری بعنوان متولیان عرصه ساخت و ساز شهری و صدور پایان‌کار برای ساختمانهایی که ناظرین آن عضو نظام مهندسی نبوده و یا ناظر ندارند از طریق گزارش کارشناس رسمی دادگستری و یا کارشناس ماده 27 نظام مهندسی بود.

 در ادامه آقای مهندس قادری به بحث طراحی و نظارت تأسیسات مکانیکی در حوزه ساخت و ساز شهری وارد شده و از شهرداری محترم خواستار برخورد با متخلفین به استناد گزارشات ناظرین تأسیسات تا رفع تخلف شدند. همچنین ایشان با توجه به بحث فاضلاب شهری آمادگی کارگروه تخصصی مکانیک نظام مهندسی برای آماده کردن طرح توجیهی و توصیه‌ای به مالکین با در اختیار قرار دادن به شهرداری محترم برای اتصال فاضلاب واحدهای مسکونی به اگوی شهری شدند.

آقای مهندس لعل عضو دیگر هیئت رئیسه در مورد نظارت مهندسین برق در حوزه ساخت و ساز شهری اشاره و درخواست توجه بیش از پیش شهرداری به این مقوله شدند.

در پایان آقای مهندس صادق‌زاده نیز دو حوزه عمده مورد تهدید در حوزه ساخت و ساز شهری که شامل تغییرات داخلی ساختمانها که اکثر آنها در مورد ساختمانهای شناژی با قدمت 10 سال ساخت بوده که عمدتاً به تغییر ساختار  و ماهیت سازه می‌انجامد و همچنین تغییرکاربری وسیع اراضی باغات و مزروعی می‌شود پرداخته و درخواست بیش از پیش شهرداری به این مقوله شدند. همچنین با توجه به کار پژوهشی معماری ایرانی- اسلامی که در کارگروه تخصصی معماری نظام مهندسی طبس در حال انجام می‌باشد اشاره کرده و هماهنگی لازم برای دعوت از معاونت فرهنگی شهرداری مشهد برای تشریک مساعی و هم‌افزایی را مطرح و از شهرداری درخواست همکاری در این زمینه را مطرح نمودند. همچنین برای شناسنامه‌دار شدن ساختمان در حین ساخت پیشنهاد نصب تابلو مشخصات ساختمان شامل شماره پروانه، کد نوسازی، نام مهندسین ناظر و مالک و … را مطرح نمودند.

در ادامه آقایان سنگکی، مهندس مریدا و آذرنیا و آقای مرتاضی به تفصیل توضیحات مبسوطی در مورد بازرسی، اقدامات کمیسیون ماده 100 و نحوه صدور و تمدید پروانه‌ها را مطرح نمودند. در پایان آقای مهندس طوسی شهردار محترم ضمن تقدیر از نظام مهندسی بابت برگزاری نشستهای مشترک جهت هماهنگی و تعامل هر چه بیشتر به روند اجرای کار در حوزه‌های مختلف، پتانسیلها، نقاط قوت و ضعف اجرایی به طور مبسوط، نقطه نظرات خود را منتقل نمودند.

در پایان پس از بحث و تبادل نظر موارد ذیل مصوب گردید:

  مسئول پیگیری

مصوبات

نظام مهندسی

اطلاع‌رسانی به همشهریان در مورد مشاوره رایگان نظام مهندسی در مورد چگونگی تغییرات داخلی در ساختمانهای مورد بهره‌برداری با همکاری شهرداری محترم

شهرداری محترم

نصب تابلو اعلانات ساختمان توسط مالک از طریق تأیید شهرداری

نظام مهندسی

تهیه نقشه‌های چون ساخت در هنگام صدور شناسنامه فنی و ملکی

نظام مهندسی-شهرداری‌محترم

ایجاد ساز وکار جدید نظارت مضاعف (واحد بازرسی و اجرائیات، ساختمانی شهرداری و نظام مهندسی) در ساعات اداری

نظام مهندسی

ترغیب و تشویق مالکین و سازندگی برای استفاده از سازه‌های جدید.

جلسه در ساعت 20:00 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) به پایان رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سه =