نکات فنی و اجرایی

پیام آموزشی۱؛
در صورتيکه طول تيرچه بلند باشد حداقل ضخامت سقف تيرچه بلوک بايد برابر L/20  درنظرگرفته شود، در غير اينصورت کنترل خيز تيرچه ضروري است.

پیام آموزشی۲؛
بی توجهی مجری یا کارفرما به دستورات ناظر رافع مسئولیت ناظر نمیباشد؛ ناظر می بایست در اسرع وقت مراتب را به شهرداری و نظام مهندسی به صورت کتبی اعلام نماید.
پیام آموزشی۳؛
ناظرين گرامي: چشم‌پوشي از تخلفات امروز موجب بروز حوادث فردا و گرفتاري‌هاي ناشي از آن خواهد شد؛ پس در تنظيم دقيق و به موقع گزارشات ساختماني اهتمام نمائيم.

پیام آموزشی۴؛
تخریب بتن و بریدگی میلگردهای سازه‌ای جهت عبور لوله‌ها و داکت‌های تأسیساتی خطرات جدی را به همراه خواهد داشت.

پیام آموزشی۵؛
حداکثر زمان استفاده از بتن آماده در ميکسر ۹۰دقيقه پس از اختلاط بتن مي‌باشد.
پیام آموزشی۶؛
طراحي و اجراي ساختمانهاي با مصالح بنايي داراي کلاف براي ساختمانهاي بصورت دوبلکس يا ساختمانهايي که متراژ طبقه بالا کمتر از طبقه پايين ميباشد ممنوع است.

پيام آموزشي۷؛ طول تکيه گاه تير نعل درگاه در هر طرف بايستي حداقل ۳۵cm با يک دهم طول دهانه، هر کدام بيشتر است درنظرگرفته شده و به عناصر سازه‌اي (ستون يا تير) متصل گردد.

پيام آموزشي۸؛ اتصالات نما به سازه بايد توانايي انتقال نيروي زلزله ايجاد شده در اثر جرم ديوار به سازه را دارا باشد تا هنگام بروز زلزله خطر جدا شدن و فرو ريختن آن وجود نداشته ‌باشد.

پيام آموزشي۹؛ اجراي عايق‌کاري رطوبتي روي کلاف‌هاي افقي پايين (زير ديوارها) ممنوع است و عايق‌کاري رطوبتي مي‌بايست روي کرسي‌چيني و طبق ضوابط مربوطه در مبحث هشتم مقررات ملي ساختمان اجرا گردد.

پيام آموزشي۱۰؛ در ساختمانهاي با اسکلت ديوار باربر در نقاط تقاطع کلافهاي افقي و قائم، وقتي کلاف قائم ادامه نمي‌يابد، ميلگردهاي اصلي کلاف قائم بايد متناسب با عمق کلاف در داخل کلاف افقي مهار شود.

پيام آموزشي۱۱؛ خرابي در ناحيه اتصالات و ضعف جوش يکي از علتهاي اصلي تخريب ساختمانها در هنگام زلزله است؛ لذا انجام تست جوش الزامي مي باشد.

پيام آموزشي۱۲: کلافهاي افقي و قائم در ساختمانهاي مصالح بنائي بايد به نحو مناسب بهم متصل شوند تا سيستم به صورت سه بعدي مقاومت نمايد.

پيام آموزشي۱۳: در اتصال ستون به کف ستون بايد انتهاي ستون گونيا شده و سطح تماس آنها براي انتقال نيروي فشاري صاف و آماده شده باشد و اتصال بين ستون و کف ستون بايد قادر به انتقال نيروهاي حين ساخت و يا هر نيروي احتمالي ديگر باشد.

 پیام آموزشی۱۴؛ پيرو مکاتبه شهرداري و نظارت عاليه ماده۳۵، ارائه دقيق و به موقع گزارشات عمليات ساختماني الزاميست.

پیام آموزشی۱۵؛
در صورت استفاده از سنگ در نمای ساختمان باید با تعبیه اسکوپ و یا مهار مناسب دیگری از جدا شدن و فرو ریختن آنها در هنگام زلزله جلوگیری شود.

پيام‌آموزشي۱۶؛ توصيه ميگردد مهندسين ناظر قبل از اجراي بتن پاشنه تيرچه‌هاي بتني جهت تطبيق با مشخصات بخصوص سايز و جنس ميلگردها و کيفيت جوش از کارگاه توليد تيرچه بازديد نمايند.

پيام آموزشي۱۷؛ در ساختمانهاي مصالح ‌بنائي از اختلاف تراز در يک طبقه ساختمان حتي‌الامکان پرهيز شود. در صورت وجود بيش از  ۶۰cmبايد ديوارهاي حدفاصل با کلاف‌بندي اضافي مناسب تقويت شوند يا اينکه دو قسمت ساختمان به وسيله درز انقطاع از يکديگر جدا شوند.

پیام آموزشی۱۸؛ تخریب بتن و بریدن میلگردهای سازه جهت عبور لوله‌ها و داکتهای تأسیسات خطرات جدی به همراه خواهد داشت.

پيام آموزشي۱۹؛ در بازديدهاي مرحله‌اي از ساختمان علاوه بر موارد فني، نواقص ايمني را نيز کتباً به مالک ابلاغ و پس از اخذ امضاء يک رونوشت به مراجع صدور پروانه و اداره تعاون ارسال گردد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − = 16