برای مشاهده صورت جلسه دومین جلسه کمیته تخصصی عمران با موضوع ساختمانهای با مصالح بنایی دارای کلاف به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

 

 

صورتجلسه شماره 250 تاریخ: 31/03/93

حاضرین در جلسه: آقایان جواد نوری زاده، عباس عباسی، کاظم ملاحسن زاده، مهدی چوبداری و محمد حسین فرحناکی مقدم

غائبین: آقای علیرضا الاهی

موضوع جلسه: دومین جلسه کمیته تخصصی عمران با موضوع ساختمانهای با مصالح بنایی دارای کلاف

با توجه به ضعف اجرایی ساختمانهای با مصالح بنایی و عدم توجه به ضوابط طبق مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان وآئین نامه زلزله 2800 و گزارشات مکرر در خصوص موارد متعدد در ساختمانهای مذکور، پس از بحث و تبادل نظر و ارائه نقطه نظرات علمی و اجرایی اعضای محترم کمیته تخصصی عمران، موارد ذیل جهت یادآوری و تأکید بر رعایت ضوابط و اصول اجرایی جهت ابلاغ به مهندسین محترم محاسب و ناظر مصوب گردید:

1- طراحی و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی دارای کلاف برای ساختمانهای بصورت دوبلکس یا ساختمانهایی که متراژ طبقه بالا کمتر از طبقه پایین می باشد ممنوع است.

2- طبق بند 14-3-4 آئین نامه زلزله 2800: دیوارها باید حتی الامکان به طور منظم و متقارن در پلان ساختمان قرار داده شوند تا با تحمل یکنواخت نیروی افقی زلزله، پیچش در ساختمان به حداقل برسد.

3- طبق بند 14-10-4 آئین نامه زلزله 2800 و مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان؛ در دیوارهای باربر باید حداقل از سه میلگرد آجدار به قطر10میلیمتر که هر یک به ترتیب در فواصل ارتفاع ، ½ و دیوارها و بصورت سرتاسری در طول دیوار در بندهای افقی قرار می گیرند، استفاده شود. این میلگردها باید تا محل کلاف های قائم امتداد داده شده و در داخل آنها مهار گردد.

تبصره1- جهت رعایت بند فوق می بایست در دو طرف بازشوها شناژ عمودی یا مقطع معادل اجرا گردد.

تبصره2- در صورتی که ابعاد بازشوها در مابین میلگردها در فواصل تعیین شده مذکور جانمایی گردد و ضوابط مربوط به بازشوها رعایت گردد نیازی به اجرای کلاف های عمودی در دو طرف بازشو نمی باشد.

4- در دیوارهایی که نمای آجری اجرا می شود می بایست ضوابط مربوطه طبق آئین نامه زلزله 2800 و مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان رعایت گردد؛ اتصال نما به دیوار می بایست از طریق مفتول های فلزی در ملات پشت کار و قرار دادن سر آزاد این مفتول ها در ملات آجرنما در فواصل حداکثر 50 سانتی متری در هر یک از جهات افقی و عمودی برقرار گردد. (طبق دتایل پیوست)

سایر نماها از قبیل سنگ غیر پلاک که قطعات بصورت افقی روی هم چیده می شوند طبق مقررات نماسازی با آجر (در بند فوق الذکر) اتصال برقرار گردد.

در صورتی که سنگ ها به صورت پلاک بصورت قائم نصب شود باید با تعبیه اسکوپ و یا مهار مناسب دیگری از جدا شدن و فروریختن آنها در موقع بروز زلزله جلوگیری شود

5- اجرای عایق کاری رطوبتی روی کلاف های افقی پایین (زیر دیوارها) ممنوع است و می با یست عایق کاری رطوبتی روی کرسی چینی و طبق ضوابط مربوطه در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان اجرا گردد.

6- دیوار چینی در دیوارهای باربر می بایست دقیقاً طبق ضوابط مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان و آئین نامه زلزله 2800 اجرا گردد. از قبیل اجرای دیوارچینی با آجر و بصورت کله و راسته

آجرها حداقل به اندازه ¼ طول خود با آجرهای ردیف قبلی همپوشانی داشته باشند.

دیوارهای باربر باید با کلاف های عمودی به نحو مناسب از طریق تعبیه شاخک یا میلگردهای افقی در هر50 سانتیمتر ارتفاع متصل گردد.

برای حفظ انسجام ساختمان باید دیوارهای باربر با کلاف روی آن به نحو مناسب درگیر شود.

و سایر ضوابط…

7- جهت اجرای نعل درگاه روی بازشوها در محل هایی که دو طرف یا یک طرف بازشو، کلاف عمودی وجود دارد می بایست با تعبیه یک عدد پلیت به ابعادcm1×30×30 در کلاف عمودی، بستر لازم برای اتصال فراهم گردد. (طبق دتایل پیوست)

8- کلاف افقی نباید در هیچ محلی منقطع باشد. عبور لوله یا دودکش به قطر بیش از عرض کلاف (6 سانتیمتر برای کلاف های با عرض 35 سانتیمتر) از درون کلاف مجاز نمی باشد. در صورت احراز شرایط مذکور می بایست عبور لوله یا دودکش از وسط کلاف صورت پذیرد و نباید به هیچ عنوان باعث قطع میلگردها گردد.

طبق بند فوق تنها لوله های pvc با قطر 6 سانتیمتر به عنوان لوله های هواکش می توانند از داخل کلاف های افقی عبور نمایند و عبور هرگونه دودکش ممنوع می باشد.

9- ضمن رعایت ضوابط مربوط به مشخصات و محل تعبیه میلگردها در کلاف های افقی و عمودی طبق مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان و آئین نامه زلزله2800 بصورت دقیق، بر رعایت فاصله خاموتها در کلاف های افقی در فاصله 75 سانتیمتری از بر کلاف قائم به اندازه حداکثر 15 سانتیمتر تأکید می گردد. همچنین در کلاف های قائم نیز می بایست فاصله خاموتها در فاصله 75 سانتیمتری از بر کلاف افقی، به اندازه حداکثر cm15 باشد.

10- در موقع بتن ریزی کلاف افقی پایین، می بایست جهت کنترل فاصله میلگردهای انتظار کلاف قائم از خاموت استفاده گردد و از بستن میلگردهای طولی انتظار به همدیگر در موقع بتن ریزی پرهیز گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 16 =