صورتجلسه شماره 236 تاریخ: 93/02/21
حاضرین در جلسه:حضرت حجت الاسلام و المسلین حاج آقای مهاجریان امام جمعه شهرستان طبس، جناب آقای محمد نصیری معاونت فرمانداری ویژه شهرستان طبس، آقایان علیرضا عبدالرحیمی-سیدعنایت ا… قریشی-پیام بخشی طوسی- محمود فخاری و محمدحسین اخوان صفار اعضای شورای اسلامی شهر طبس، جناب آقای عزیززاده مسئول دفتر نماینده، جناب آقای مهندس علی اشرفیان شهردار طبس، جناب آقای مهندس پاکدل رئیس اداره گاز طبس، جناب آقای مهندس محمد آذرنیا شهرداری طبس، جناب آقای مهندس کاظم ملاحسن زاده عضو سابق هیئت رئیسه، جناب آقای مهندس اسدا… جلال زاده و جناب آقای مهندس غنی (سازمان نظام مهندسی ساختمان استان)، آقایان جواد نوری زاده، عباس عباسی، سید سعید صادق زاده، اسدا… قادری، عباس لعل (هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان طبس)

در مورخ21/2/93 جلسه تودیع و معارفه هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان طبس رأس ساعت 9:15 با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید در محل سالن اجتماعات مرکز رشد و فناوری آغاز شد.

در ابتدای جلسه آقای مهندس نوری زاده ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین، توجه مسئولین شهرستان را به بحث استاندارد سازی و راه اندازی مجری ذیصلاح جلب نمودند و با بیان این نکته که در عرصه ساخت و ساز مثلث مصالح استاندارد، اجرا و ناظرین وجود دارد مهم ترین عامل در این حوزه مجریان ساختمان می باشند که اهمیت جاری نمودن مجری ذیصلاح را نشان می دهد، سپس اعضای حاضر در جلسه و اعضای هیئت رئیسه جدید معرفی گردیدند.

بعد از ایشان امام جمعه محترم به بیان نکاتی در صنعت ساختمان با ذکر حدیثی از پیامبر و سیره نبوی پرداختند با این مضمون که خداوند دوست دارد که وقتی کسی کاری را انجام می دهد آن کار را محکم انجام دهد که یک تفسیر از آن استاندارد سازی و مهندسی سازی کار ماهر بخصوص در عرصه ساخت و ساز نمودند؛ سپس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اولویت قرار دادن سبک معماری ایرانی-اسلامی در صنعت ساختمان و نظام مهندسی ساختمان باشد. همچنین عنوان داشتند همانطوریکه غرب از طریق صنعت ساختمان به انتقال مفاهیم فکری خود می پردازد در کشور ما هم نظام مهندسی ساختمان بعنوان متولی اصلی در کنار وزارت راه و شهرسازی مفاهیم فکری و معنوی را در معماری و شهرسازی و پروژه های عمرانی وارد نماید.

پس از ایشان آقای مهندس جلال زاده ریاست محترم سازمان استان ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین شهرستان بخاطر حضور در جلسه، نظام مهندسی ساختمان را یک سازمان مردم نهاد و بازوی فنی نهادهای عمرانی-دولتی دانستند و مسئولین حاضر در جلسه را به این نکته معطوف داشتند که عمر مفید ساختمان 30سال می باشد که نقطه ضعف در جامعه، کشور و نظام مهندسی می باشد که این عمر مفید را باید به حداقل 100سال که استاندارد جهانی است با برنامه ریزی، آموزش، نظارت و حمایت همه جانبه برسانیم؛ ایشان نیز به دغدغه مقام معظم رهبری مبنی بر سیما و منظر شهری بر طبق اصول معماری-اسلامی اشاره نموده و عنوان کردند که نظام مهندسی ساختمان می بایست در این عرصه با جدیت بیشتری وارد شود. سپس عنوان کردند که نظام مهندسی و مهندسین در کنار مسئولین و مشاور فنی آن بزرگواران می باشند نه در مقابل آنها.

آقای مهندس اخوان صفار ریاست محترم شورای اسلامی شهرستان طبس نیز بیان نمودند در منطقه زلزله خیز و استان زلزله خیز قرار داریم که باید به این مسئله توجه ویژه شود و همچنین رعایت صرفه جویی در مصرف انرژی را می بایست در طراحی و ساخت وساز ساختمان وارد نمود و با توجه به آزادسازی حاملهای انرژی بسیار مهم است که طراحان باید در طرحهای خود لحاظ نمایند.

جناب آقای عبدالرحیمی ریاست محترم شورای اسلامی شهر طبس: مهندسی کار طبیعی و الهی است و اصل مهندسی خدای متعال می باشد. مهندس دارای ابعاد مختلف و حوزه های مختلف را شامل می شود و با بیان احادیث مختلف از جمله بیان حضرت علی (ع) مبنی بر دوری از افراط و تفریط این نتیجه را گرفتند که افراط و تفریط خارج از دایره مهندسی است و مهندسین را در طراحی، ساخت و ساز به دوری از افراط و تفریط توجه دادند و در پایان اعلام آمادگی شورا و شهرداری برای همکاری با نظام مهندسی را بیان نمودند.

پس از ایشان آقای مهندس اشرفیان شهردار محترم شهر طبس ضمن اعلام آمادگی شهرداری جهت همکاری با نظام مهندسی ساختمان عنوان داشتند برای کمک به ناظرین در عرصه نظارت پلیس ساختمان و تخصیص کد کاربری به ناظرین در اتوماسیون شهرداری جهت ارسال گزارشات راه اندازی گردیده است.

همچنین با توجه به در پیش بودن سالروز زلزله طبس از نظام مهندسی ساختمان دعوت نمودند تا با مشارکت شهرداری و سایر ارگانهای ذیربط همایش و نمایشگاه در خور توجه برگزار گردد.

پس از اتمام صحبتهای مسئولین محترم تودیع و معارفه توسط ریاست محترم سازمان، اعضای شورای شهر و ریاست محترم ناحیه گاز شهرستان طبس انجام و از زحمات آقای مهندس ملاحسن زاده در طی 5 سال مسئولیت در هیئت رئیسه با اهدای لوحی تقدیر و تشکر گردید.پس از تودیع و معارفه، در محل نظام مهندسی ساختمان جلسه تخصصی فیمابین هیئت رئیسه نمایندگی و هیئت مدیره سازمان آقای مهندس جلال زاده، آقای مهندس غنی رئیس و نائب رئیس سازمان برگزار شد که در ابتدا آقای مهندس صادق زاده ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به هیئت مدیره سازمان و عرض تبریک به مناسبت در پیش بودن ولادت حضرت علی (ع) گزارشی از عملکرد هیئت رئیسه نمایندگی در بازه 5/1 ماهه در حوزه های آموزشی، ورزشی، کنترل سهمیه، بروز رسانی سایت و راه اندازی کمیته های تخصصی اشاره نموده و پیشنهاداتی از قبیل تخصیص ردیف بودجه مالی مشخص برای دفاتر نمایندگی ها بخصوص برای نمایندگی طبس با توجه      به گستردگی منطقه و تعداد اعضا، دعوت اساتید به شهرستان برای گروههای تخصصی با توجه به بعد مسافت نسبت به مرکز استانها و خود بیرجند داشتند.
سپس آقای مهندس عباسی ضمن عرض خیر مقدم، در مورد مالیات نمایندگی و اعضا و همچنین ارائه تعرفه های سال جدید، ارائه نرم افزارهای خدمات مهندسی                به نمایندگی را خواستار شدند و از مساعدتهای سازمان در اعطای تسهیلات500میلیون ريالی برای پرداخت تسهیلات اخذ شده از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد تشکر نمودند.
بعد از ایشان آقای مهندس لعل در مورد حوزه آموزشی و رفاهی خواستار مساعدت مالی شدند.
آقای مهندس قادری در حوزه گاز، بازدیدها و مالیات مهندسین ناظر گاز درخواست گردید از طریق سازمان پیگیری شود.
سپس آقای مهندس نوری زاده به جمع بندی پرداخته و در مورد تشکیل کمیته تخصصی، مالیات نکاتی را مطرح نموده و ایده هایی را مبنی بر اتصال کمیته تخصصی شهرستان به مرکز استان را مطرح نموده که با استقبال هیئت مدیره مواجه و عنوان داشتند در جلسه رؤسای نمایندگی ها مطرح تا به تصویب رسیده و عملیاتی گردد.
سپس آقای مهندس غنی نائب رئیس سازمان در ادامه در مورد مبحث هفده بعنوان فصل الخطاب ناظرین گاز مطالبی را عنوان نمودند و خواستار این شدند که با توجه به قید نظر ناظر علاوه بر رعایت قوانین، تعامل بیش از پیش با مالکین و کارفرما صورت پذیرد.
در پایان آقای مهندس جلال زاده ریاست محترم سازمان به هیئت رئیسه نمایندگی این نکته را تأکید نمودند که حافظ منافع تمام اعضا باید باشد، چرا که مراجعه کنندگان اعم از مالکین و اعضاء نظام ولی نعمتان هستند. در مورد بحث مالیات عنوان نمودند که تعاملات بسیاری با سازمان اداره امور مالیاتی صورت گرفته با گرفتن مشاور قوی و پرکردن اظهارنامه بر این اساس تا مهندسین عضو نفع بیشتری را ببرند. در مورد کلاسهای آموزشی عنوان داشتند که با توجه به هزینه بالای کلاسهای آموزشی و درآمد محدود سازمان این آمادگی را اعلام نمودند که اگر نمایندگی هزینه را تقبل نماید اقدام به فرستادن مدرس نماید. نرم افزار خدمات مهندسی آماده و در اختیار شهرستان قرار خواهد گرفت. در مورد تعرفه نیز اعلام نمودند در کمیته 4 نفره ایشان مصوب شده و به زودی به شهرستانها ابلاغ خواهد شد. همچنین این اختیار را به نمایندگی دادند که می توانند با مرکز استان همسان و یا تا سقف 20% تخفیف لحاظ گردد.
جلسه در ساعت 12:30 با ذکر صلوات بر محمد و آل محمد(ص) به پایان رسید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 2 =